ORION CBA1500.2 COBALT Series 1500 Watts MAX 2-Channel Class A/B Amplifier
All MOSFET Power Supply & Output Stage
Heavy Gauge / High Current Custom Power and Speaker Terminals
2-Ohm Stable
RCA Out Throughput
12dB Octave Low-Pass Filter
Electronic Crossover Network
Bass Boost Circuit
Intelligent Power and
Protection LED Indicator
Soft Turn-on/Turn-off
Turn-On Delay
Fault and Protection Monitoring
4-Way Protection: Thermal, DC offset, Short Protection, under & over voltage
MAX MUSIC POWER 1500W
POWER TERMINAL MANAGEMENT
Positive Terminals: 1 x 4 AWG.
Negative Terminals: 1 x 4 AWG.
Remote Turn-ON Signal: 10 AWG.
Speaker Output Terminals: 10 AWG.
– Frequency Response: 10Hz – 30kHz
– High Pass Crossover Continuously variable (50-1.2kHz)
– Low Pass Crossover Continuously variable (40-250Hz)
– Supply Voltage: 10 – 16V
– Input Impedance: 22kOhm
– Signal to Noise Ratio: >90dB
– Bass Boost: 0
– 12dB Variable
– Variable Input Level Control: 0.2V – 6.0V
– Fuses: 30A recommended (1 x 30A ATC)
– Dimensions (L x W x H): 8.22″ x 7.09″ x 2.13″ (209x180x54mm)